Zad. 1.1 Poznajemy owoce i warzywa.
Zajęcia odbyły się zgodnie z zaplanowanym scenariuszem. Uczniowie zgodnie z prośbą nauczyciela przynieśli do szkoły owoce i warzywa. Większość uczniów przyniosła swoje zbiory z własnych ogródków i sadów. Nasza szkoła położona jest na terytorium wiejskim, więc większość uczniów posiada swoje własne zbiory tym bardziej, że są ekologiczne. Zajęcia rozpoczęły się od rozpoznawania owoców i warzyw. Była to świetna zabawa dla wszystkich. Następnie rozpoczęła się pogadanka na temat „Dlaczego dzieci powinny jeść owoce i warzywa?” Odpowiedzi były różne, miedzy innymi: są nam potrzebne do życia, mają dużo witamin, chronią nas przed chorobami, są trochę kwaśne, ale przede wszystkim są zdrowe. W dalszej części uczniowie opowiadali o swoich ulubionych owocach i warzywach. Większa część uczniów zadeklarowała, że ulubione owoce to: jabłka, gruszki i truskawki. Najmniejszą szansę miały owoce egzotyczne . Wśród warzyw królował pomidor, ogórek i sałata, ale jeden z uczniów uwielbia brokuły i to widać na zdjęciu. Zagadki poszły tak sprawnie, że dzieci domagały się jeszcze więcej, nawet niektórzy próbowali sami ułożyć zagadkę. Podczas sztafety ”Zgadnij proszę, co w sobie noszę” – zabawa się na dobre rozkręciła. Dzieci z wielką ochotą podchodziły do zadania kilkakrotnie. Dominującą cechą rozpoznawalną był dotyk, ale nie dla wszystkich. „Sałatka jarzynowa” to zabawa ruchowa, która pozwoliła dzieciom na podsumowanie opowieści o warzywach i owocach. Ruch sprawił, że dzieci w coraz szybszym tempie zamieniały się miejscami, a upolowanie krzesła stało się atrakcją. Myślę, że ich wiedza na temat warzyw i owoców jest ogromna. Wiedzą, jak można wykorzystać je zwłaszcza w gospodarstwie domowym. Dzieci często pomagają swoim rodzicom w przygotowaniu wielu potraw. Znają procesy robienia przetworów na zimę, wiedzą jak przechowywać zebrane z pól i ogrodów jesienne zbiory.
Zadanie1.2
Konkurs: Plakat z hasłem zachęcającym do zrezygnowania ze słodkich napojów i słodyczy.
Oddział przedszkolny liczy 12 dzieci. Jedno dziecko odeszło w trakcie roku szkolnego. Dzieci zostały podzielone na grupy. Każda grupa liczyła po 3 uczniów. Na początku zajęć powtórzyliśmy zdobyte już wiadomości i umiejętności dotyczące warzyw, owoców, ich zdrowego działania, jak też omówiliśmy niekorzystne działanie słodyczy na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Myślę, że przypomnienie wiadomości w dużej mierze pomogło niektórym dzieciom w tworzeniu tego plakatu. Zaproponowałam dzieciom, aby każda grupa zastosowała inną technikę wykonania, przez co prace będą bardziej ciekawe. Pomysłów było wiele. Ale każda grupa została pokierowana w taki sposób, aby prace były zróżnicowane. Pierwsza grupa wzięła pod uwagę słodycze na rzecz owoców, druga słodycze na rzecz warzyw, trzecia soki owocowe na rzecz wody, a czwarta słodycze na rzecz pestek i orzechów. Ponieważ jest to mała grupa, to było ciężko z rozstrzygnięciem.Głosowanie też nam nie pomogło. Wraz z powołaną komisją nauczycieli uczących w oddziale przedszkolnym postanowiono wyróżnić wszystkie prace i przez to wszyscy zdobywają pierwsze miejsce, co stało się dla dzieci wielką uciechą i zadowoleniem.
Zadanie 1.3
Konkurs: Strefa aktywności – najciekawsze propozycje zabaw na świeżym powietrzu.
Uczniowie z oddziału przedszkolnego mieli za zadania przeprowadzić ankietę wśród rodziców na temat ich ulubionych gier i zabaw w okresie ich dzieciństwa. Rodzice naszych dzieci należą do młodego pokolenia i ich zabawy są zbliżone do tych, które są teraz. Nie mogliśmy przeprowadzić zajęć na świeżym powietrzu, gdyż aura nam nie dopisywała. Najbardziej popularne gry i zabawy to: - „Kiczka” - zabawa polega na uderzeniu patyka o patyk, a następnie jak się uda go poderwać od ziemi, trzeba go uderzyć jak w rakietę tenisową, zabawa trudna, wymagająca dużej precyzji - „Gra w gumę” - wersji bardzo wiele, na różnym poziomie inna trudność - „Ciuciubabka” - zawiązujemy oczy dziecku, okręcamy go dookoła i łapiemy inne dzieci a potem zamiana - „Biała dama patrzy”- dziecko staje tyłem do dzieci i powtarza bardzo szybko słowa „Biała..” w tym czasie dzieci szybko poruszają się do przodu, gdy zamilkną słowa, wszyscy stają nieruchomo, następnie dziecko mówiące słowa sprawdza, czy ktoś się nie poruszył, jeżeli tak idzie na koniec, kto pierwszy dobiegnie do mówiącego wygrywa i zamieniają się za miejsca - „Kapsle” - uczniowie rysują długi tor szerokości do 10 cm a następnie ustawiają kapsle na mecie i rozpoczynają przez pstrykanie - posuwanie kapsla do przodu, kto nie wypadnie z torów, zwycięża, poruszają się zawodnicy jeden po drugim. „Gra w klasy” to gra polegająca na przeskakiwaniu pól oznaczonych liczbami, wykorzystując przy tym kamyk, który przesuwamy po wszystkich polach za pomocą rzutu. „Gra w zbijanego” polegająca na zbijaniu uczestników, którzy mają jedno życie albo trzy. Zabawa „Hacle”- były to hacle w kształcie śrubek – 5 sztuk. Zabawa polegała na tym, aby podrzucić jedną haclę do góry i w tym czasie podjąć drugą i złapać razem z tą podrzuconą. Jest to gra zręcznościowa i wymagała dużo treningu. Wygrywał ten, kto podrzucił i złapał wszystkie hacle. I jeszcze gra podobna do „Zbijanego”, „Dwa ognie”. Zwyciężyła „Gra w kapsle” oraz „Gra w gumę”.
Zadanie1.4 Promocja podjętych zadań
Dzieci z oddziału przedszkolnego rozpoczęły swoją promocję przez wystawienie gazetki szkolnej a właściwie ich plakatów zachęcających wszystkich do zdrowego odżywiania się. Następnie przygotowaliśmy wystawę prac owoców i warzyw zachęcającą młodzież do częstego ich spożywania. Zaprosiliśmy oddział 5- latków do wspólnej zabawy z warzywami i owocami. Na początku były zagadki, dzieci przedstawiały swoje piramidy zdrowego odżywiania, które wspólnie razem wykonali, następnie wykonali kolorowankę dotyczącą piramidy żywienia. Przedstawiona została inscenizacja wiersza „Pociąg owocowo – warzywny”, który wspólnie z dziećmi ułożyliśmy. Uczniowie wykonali również warzywa i owoce z dziećmi z innego oddziału. Jednak największą furorę zrobiły pluszaki przyniesione przez dzieci. Stały się inspiracją do głębszego poznania walorów odżywczych warzyw i owoców.
Zadanie 1.5 Kolorowy talerz
Rodzice dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymali ulotki dotyczące: „Kolorowy talerz, czyli garść informacji o warzywach i owocach”. Zapoznali się z treścią. Rodzice mają dużą wiedzę na ten temat. Co roku w naszej szkole odbywają się prelekcje na ten temat i ta wiedza wciąż się poszerza. Obecnie prelekcja dotyczyła zdrowego odżywiania. W prelekcji zwrócono uwagę na: zasady zdrowego żywienia, ile powinniśmy jeść porcji dziennie, szkodliwe działanie nadmiaru jedzenia, chemia w żywieniu, gdzie szukać bogactwa witamin i soli mineralnych, które nas uchronią od wielu chorób, uwaga - otyłość, ruch w życiu człowieka. Na koniec złote zasady zbilansowanej diety: zdrowe śniadanie, ogranicz niezdrowe przekąski, mniejsze posiłki, za to częściej, odpowiednie proporcje na talerzu, picie wody.Większość rodziców stara się, aby ich pociechy zdrowo się odżywiały.