Zadanie 1.1 Lekcja: Źródło życia i zdrowia – woda!
- Wprowadzenie; „Magiczny strumień”.
Zajęcia rozpoczęły się w oparciu o informacje uzyskane przez uczniów wcześniej dotyczące warunków życia w Afryce i terenów pustynnych tam występujących, na których brakuje wody. Nauczyciel zaproponował uczniom wykonanie w grupach pracy plastycznej, która przedstawiałaby krajobraz, zmieniający się pod wpływem wody.
Po wykonaniu pracy uczniowie wypowiadali się na temat wpływu wody na życie roślin, zwierząt i ludzi. Wniosek: bez wody świat roślin i zwierząt przestaje istnieć, zmienia się
w pustynię, ale wystarczy, że popada deszcz, pojawi się woda i prawie natychmiast wszystko wokół zaczyna się zielenić, rosnąć zamieniając się w cudowną krainę pełną życia.
- Pogadanka: rola i znaczenie wody w organizmie człowieka
Nauczyciel w oparciu o przygotowane materiały i plansze demonstracyjne uświadomił uczniom, jak ważną rolę wprawidłowym funkcjonowaniu organizmu człowieka odgrywa woda oraz ile trzeba jej dostarczyć, by nasz organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Uczniowie wypowiadali się na temat własnych przeżyć związanych z brakiem możliwości zaspokojenia pragnienia. Dyskutowali w parach na temat roli wody w życiu człowieka oraz jej udziału w różnych procesach zachodzących w naszychciałach. Na kartach pracy z narysowanym konturem człowieka zaznaczalijaką część naszego ciała zajmuje woda.
- Eksperyment I: przenoszenie wody za pomocą gąbki
Uczniowie pracowali w dwóch grupach, każda grupa miała za zadanie przeniesienie odmierzonej ilości wody, do momentu, gdy cała woda z jednego naczynia nie zostanie przeniesiona do drugiego. Po zakończeniu wspólnie sprawdzono, ile wody przeniesiono do drugiego naczynia. Wniosek: - wody ubyło, wody ubyło, ponieważ: - trochę się rozlało, trochę wchłonęła gąbka, trochę zostało na ściance naczynia.
- Rozmowa: kiedy (w jakich sytuacjach) organizm traci wodę?
Uczniowie w grupach dyskutują na temat w jaki sposób organizm traci wodę?
Wnioski: organizm człowieka traci wodę podczas pracy, podczas choroby, gdy mamy gorączkę, gdy korzystamy z toalety, gdy ćwiczymy, bawimy się,, jeździmy na rowerze, podczas pracy na lekcji, gdy jest lato; poziom wody w organizmie trzeba stale uzupełniać, pijąc różne napoje, szczególnie wodę.
- Eksperyment II: Przygotowanie wody smakowej
Uczniowie przygotowują trzy wody smakowe z użyciem naturalnych składników: wody, cytryny, pomarańczy, listków mięty. Każdy uczeń próbuje wody smakowej przygotowanej samodzielnie i ocenia na tablicy, która woda jego zdaniem ma najlepszy smak. Wniosek: woda smakowa przygotowana samodzielnie z naturalnych składników bardzo dobrze smakuje, ma ładny zapach, gasi pragnienie i jest zdrowa,
nie zawiera chemicznych składników, można ją szybko i w prosty sposób przygotować samodzielnie.
- Porównywanie składu napoju kolorowego i składu wody na podstawie lektury etykiet znajdujących się na butelkach
W czasie wykonywania tego zadania uczniowie pracowali w 3 grupach, każda grupa otrzymała butelkę wody mineralnej niegazowanej, butelkęnapoju gazowanego
dla dzieci oraz kartę pracy, na której należało zapisać nazwy składników znajdujących się w wodzie i nazwy składników znajdujących się w napoju. Wniosek: woda zawiera składniki mineralne w postaci anionów: wodorowęglanowego, siarczanowego, chlorkowego oraz kationów: magnezowego, potasowego i sodowego, nie zawiera sztucznych barwników i konserwantów;
Kolorowe napoje smakowe zawierają: sól, dwutlenek węgla, kwas cytrynowy, skrobię modyfikowaną, cukry, białko, regulator kwasowości, substancje słodzące: aspartam, acesulfan, substancje konserwujące: benzoesan sodu .
- Podsumowanie zajęć: wspólne wyciagnięcie wniosku, że woda to nie tylko źródło życia, lecz także zdrowia
Zajęcia kończy etap niedokończonych zdań:
- Woda jest ……………………………………………………………;
- Bez wody…………………………………………………………………;
- Wodę można ………………………………………………………….;
Uczniowie, jako pracę domową otrzymują Karty pracy „Źródło życia i zdrowia – woda” .
Zadanie 1.2 Konkurs zaprojektuj WODOLUBKA
Nauczyciel podzielił klasę na trzy zespoły, zadaniem każdego zespołu było wykonanie postaci Wodolubka z przygotowanych materiałów. Uczniowie w grupach ustalali, jak będzie wyglądał ich Wodolubek, przygotowywali potrzebne elementy, wycinali je i kleili.
Do wykonania swoich prac użyli tektury, bibuły i innych materiałów papierniczych.
Po wykonaniu postaci Wodolubka układali hasła, za pomocą których Wodolubek mógłby zachęcać dzieci do picia wody. Postać Wodolubka przybrała różne kształty: Ludzika, Kropli Wody, Kosmicznego Stworka. Po wykonaniu pracy każda grupa prezentowała jej efekty uczniom z klasy II i III. Uczniowie opowiadali o swoim Wodolubku, dlaczego przybrał taką a nie inną postać, odczytywali hasła, które ich zdaniem mogłyby zachęcić w ciekawy
i zabawny sposób nie tylko dzieci, ale również osoby dorosłe do spożywania większych ilości wody. Po wysłuchaniu prezentacji każdej z grup uczniowie klasy II i III za pomocą trzech kolorów kartek głosowali na postać, która im się najbardziej podoba.
Największą liczbę głosów otrzymała postać Wodolubka - Kropli Wody – 9, pozostałe postacie: Wodolubka - Ludzika i Wodolubka – Kosmicznego Stworka otrzymały po 6 głosów, tym samym zwycięzcą w konkursie została postać Wodolubka - Kropli Wody.
Zadanie 1.3 Konkurs: Teatrzyk warzyw i owoców.
W ramach działań promocji zdrowia klasa II szkoły podstawowej wraz z wychowawcą przygotowała przedstawienie teatralne pt. „Witaminki dla księżniczki Martynki”. Celem inscenizacji było ukazanie walorów zdrowotnych warzyw i owoców oraz zachęcenie do ich spożywania. Poprzez inscenizację dzieci doskonaliły pamięć, umiejętności aktorskie i uczyły się zgodnej współpracy w zespole.
W przedstawieniu, które bardzo się podobało publiczności i naszej pani dyrektor, książę Witaminek uratował chorą Martynkę przed zgubnymi skutkami spożywania słodyczy. Całą scenografię inscenizacji przygotowały panie wraz z uczniami z klasy drugiej i trzeciej, które biorą udział w projekcie. Natomiast rodzice aktorom pomogli w przygotowaniu barwnych i efektownych kostiumów oraz rekwizytów.
Przedstawienie odbyło się przed grupą czterolatków, pięciolatków i sześciolatków w obecności rodziców i nauczycieli.
Na zakończenie inscenizacji wszyscy wesoło zaśpiewali piosenkę pt. „Witaminki, witaminki dla chłopczyka i dziewczynki…”. Dodatkowo młodsze dzieci mogły zaprezentować się w ciekawych strojach przedstawiających warzywa lub owoce. Wykazali się swoją wiedzą odpowiadając na zagadki, a także sprawdzili swoje zmysły rozpoznając po smaku, zapachu i dotyku wybrane warzywa i owoce.
Zadanie 1.4 Promocja: Promocja podjętych działań w szkole.
W ramach promocji podjętych działań w etapie zimowym projektu „Zdrowo jem, więcej wiem!” zorganizowaliśmy w naszej placówce apel w dniu 6.03.2017r. Do wysłuchania i obejrzenia przebiegu wydarzenia zostali zaproszeni wszyscy rodzice, uczniowie edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciele.
Pani dyrektor rozpoczęła spotkani witając wszystkich zebranych. Prowadzący spotkanie, uczniowie z klasy III przypomnieli wszystkim cele i zadania projektu.
Następnie uczniowie klasy II zaprezentowali się w przedstawieniu pt. „Woda”. Ukazali w nim zalety spożywania wody dla ludzkiego organizmu, ale też uświadomili publiczność konieczność jej oszczędzania i nie zanieczyszczania. Aktorzy przypomnieli też o Światowym Dniu Wody, który przypada na 22 marca, a jego tegorocznym hasłem jest „WODA I PRACA”.
Na szkolnym korytarzu cała społeczność szkolna i wszyscy zainteresowani mogli podziwiać prace plastyczne pt. „Magiczny strumień” czy zaprojektowaną przez dzieci postać WODOLUBKA.
Na zakończenie apelu uczniowie wyrecytowali wiersz pt. „Woda” - E. Zechenter-Spłaińskiej i „Mokra zagadka” - G. Dobieckiego. Wszyscy zebrani wyrazili duże zadowolenie z udziału w takim przedsięwzięciu.
Zadanie 1.5 Forum zdrowia dla rodziców.
Rodzice naszej szkoły czynnie biorą udział we wszystkich zadaniach projektu „Zdrowo jem, więcej jem!” . Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami zawsze zapraszają na każdorazowe podsumowanie projektu, rodziców, którzy w miarę swoich możliwości przybywają. Zawsze są zadowoleni i miło zaskoczeni efektami nasze pracy.
Referat nt. „Twoje własne H2O” rodzice otrzymali na własność, a przybywając każdorazowo na nasze przedstawienia czy apele wymieniają się swoimi doświadczeniami, spostrzeżeniami i wątpliwościami. Tak powstało w naszej szkole koło dyskusyjne, które działa już od grudnia.
Realizacja projektu dostarczyła wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom niezapomnianych wrażeń, a także dała możliwość własnego rozwoju.