• Projekt edukacyjny „Mały Kuchcik”

•         Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija. Jakość jedzenia i jego rodzaj oraz prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym (otyłość u dzieci). Dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych przedszkolaków. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe, np. poprzez realizację zajęć kulinarnych. Zajęcia te wzbogacają ofertę edukacyjną przedszkola, łącząc treści edukacyjne z różnych obszarów podstawy programowej uwzględniając aktywne metody i formy nauczania i wychowania. Projekt Mały Kuchcik to zabawa i wielka przygoda, których efektem będzie nabywanie właściwych nawyków żywieniowych.

Celem projektu jest:
           1. Kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych.
          2. Wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków.
          3. Uczenie się kulturalnego zachowania przy stole.
          4. Czerpanie radości ze wspólnego przygotowywania posiłków.
          5. Nauka nakrywania do stołu.
          6. Stwarzanie dziecku możliwości do działania kulinarnego.
          7. Wyzwalanie inwencji twórczej w sferze kulinarnej.
          8. Wdrażanie do samodzielności podczas wykonywania kulinarnych przysmaków.
          9. Zapoznanie z etapami przygotowywania posiłków.
          10. Zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania ze sprzętu AGD.

Tematyka proponowanych zajęć:

wrzesień

Ciasto marchewkowe

Wprowadzenie do tematyki zajęć kulinarnych. Omówienie zasad bezpieczeństwa oraz higieny podczas zajęć. Zapoznanie dzieci z zasadami zdrowego odżywiania. Poznanie walorów odżywczych warzyw. Zapoznanie z przepisem na ciasto oraz z produktami i narzędziami potrzebnymi do przygotowania wypieku.

październik

Słodkie wafelki

Przekładanie wafli dżemem. Nauka smarowania nożem. Rozmowa na temat kultury stołu, rozkładamy serwetki, nauka nakrywania stołu do posiłku.

Gofry

Zapoznanie dzieci z urządzeniem – gofrownicą. Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas pracy w kuchni. Nauka robienia ciasta na gofry.

grudzień

Kolorowe pierniczki

Pieczenie i ozdabianie świątecznych pierniczków. Dbanie o porządek miejsca pracy. Poznawanie pracy cukiernika.

styczeń

Warzywny zawrót głowy

Ćwiczenia w krojeniu i posługiwaniu się nożem. Wykonanie sałatki warzywnej z jarzyn gotowanych. Docenianie walorów zdrowotnych warzyw.

luty

Koktajl owocowy

Wykonanie koktajlu z jogurtem naturalnym.

marzec

Sok owocowy – kisiel owocowy z owocami.

Poznanie wartości odżywczych soków naturalnych.

kwiecień

Jajeczne jeżyki

Rozmowa na temat korzystnego wpływu jajek na zdrowie dzieci. Wykonanie jeżyków, ozdabianie jajek szczypiorkiem i rzodkiewką.

Owocowe szaszłyki

Wykonanie szaszłyków z owoców sezonowych.

czerwiec

Truskawki w roli głównej

Poznanie walorów zdrowotnych truskawek. Wykonanie różnych łakoci z truskawek.

Termin realizacji projektu: wrzesień 2018r. –  czerwiec 2019r.

Helena Pomarańska