W czwartek 13 czerwca 2024 r. uczniowie kl. IV - VIII wraz z opiekunami: p. Małgorztą Banach, p. Małgorzatą Bil i p. Dominiką Kondras wyjechali na upragnioną dwudniową wycieczkę.
O godz. 5:30 wyruszyliśmy w kierunku Gór Świętokrzyskich. Pierwszym punktem było zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem Zamku Krzyżtopór w Ujeździe - trwałych ruin największej i najbogatszej Rezydencji Magnackiej w Europie z poł. XVII w., wzniesionego w 1644 r. przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego. Monumentalny zespół pałacowy wbudowany w pięcioboczną bastionową fortecę. Według legendy wzniesiony był na wzór kalendarza: posiadał tyle okien ile dni w roku, tyle pokoi ile tygodni, tyle sal ile miesięcy i 4 wieże będące symbolem 4 pór roku. Ponadto w ośmiobocznej wieży strop sali stanowiło akwarium z egzotycznymi rybami...
Następnie pojechaliśmy do Huty Szklanej, u podnóża Św. Krzyża. Gdzie z lokalnym przewodnikiem wjechaliśmy meleksami na Święty Krzyż (595 m n.p.m. - Świętokrzyski Park Narodowy), wejście na galerię widokową na górny fragment gołoborza na Łysej Górze (nagromadzenie bloków kambryjskiego piaskowca kwarcytowego powstałych ponad 500 mln lat temu), zwiedzanie kościoła św. Trójcy z cennymi obrazami Franciszka Smuglewicza i kaplicy Oleśnickich z Relikwiami Krzyża Świętego oraz krypt, w których spoczywa największy pogromca Kozaków - Jeremi Wiśniowiecki. Z powodu mgły i ulewnego deszczu nie weszliśmy na Łysicę tylko udaliśmy się do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Świętej Katarzynie. Kolekcja obejmuje ponad 1000 okazów minerałów, kamieni szlachetnych, skamieniałości, meteorytów wyeksponowanych w 6 salach wystawowych. Wszystkie okazy w kolekcji są wysokiej jakości. Przeważnie pokazane w naturalnych swych formach w skale macierzystej, ale nie tylko. Są wśród nich także kamienie szlifowane, rzeźby, kaboszony, fasetowane oczka jubilerskie oraz biżuteria.
Na koniec dnia zakwaterowaliśmy się w pokojach w hotelu w okolicach Świętej Katarzyny i zjedliśmy pyszny obiad.
Następnego dnia po śniadaniu. Pojechaliśmy do Bartkowa, nieopodal Zagnańska, na płn. od Kielc. Tam obejrzeliśmy Dąb "Bartek" - najstarsze (około 700 lat) drzewo w województwie świętokrzyskim i jednen z najstarszych dębów w kraju (30 m wys., obwód pnia na wys. 1,3 m - 9,85 m a średnica korony - ok. 40 m). Potem udaliśmy się do Kielc - spacer po Kielcach:
- Kadzielnia - wapienne wzgórze z widocznymi ciekawymi strukturami geologicznymi i formami krasowymi, stanowiskami rzadkich roślin oraz słynnym amfiteatrem;
- Skwer Harcerski im. Szarych Szeregów - Aleja Sław - popiersia "ludzi kultury XX wieku";
- Park Miejski im. St. Staszica z 1804 r.;
- Wzgórze Zamkowe (Katedralne) - Pałac Biskupów Krakowskich i Katedra Wniebowzięcia NMP;
- Pomnik Dzika, "Kiełka" (jedyny w Polsce, wys. 2,2 m i waga 4,5 tony);
- Rynek Kielecki - wyznaczony w okresie średniowiecznej lokacji miasta z zabudową głównie z XIX i XX w.
Następnie udaliśmy się do Chęcin. Zwiedziliśmy Zamek w Chęcinach, pięknie usytuowany na Górze Zamkowej (360 m n.p.m.) i weszliśmy na dwie baszty z punktami widokowymi.
Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy z przewodnikiem przepiękną Jaskinię Raj. Niestety nie można tam robić zdjęć, dlatego każdy koniecznie powinien się udać do niej i zobaczyć stalaktyty, stalagmity i stalagnaty układające się w wyjątkowe kształty. Po zakupieniu pamiątek radośni i pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną. W Michalowie czekali na uczniów stęsknieni rodzice.