Nasza szkoła jak co roku włączyła się w jedenastą edycję akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile upamiętniającą 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. 19 kwietnia wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przypięli papierowy żonkil na znak, że #ŁączyNasPamięć.
Tego dnia opiekunka Szkolnego Klubu Wolontariusza i jednocześnie koordynatorka akcji w szkole – p. Dorota Gnieciak przeprowadziła cykl zajęć tematycznych dla każdej grupy wiekowej w oparciu o materiały przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Celem warsztatów w najmłodszej grupie wiekowej, tj. klasach I – III było:
- podejmowanie trudnych tematów, takich jak tęsknota, smutek, wspominanie i upamiętnianie;
- rozpoznawanie, czym jest tęsknota, co może ją powodować i gdzie szukać wsparcia.
Kanwą zajęć było opowiadanie Katarzyny Jackowskiej-Enemuo "Było – nie ma – jest”. Tekst ten opowiadał o trudnym i ważnym temacie przeżywania i radzenia sobie ze stratą. Wraz z bohaterką opowiadania dzieci odbyły podróż po miejscach, czasach i osobach, które były, których nie ma, a chcemy o nich pamiętać.
Zadaniem uczniów klas IV – VI było:
- zdobycie podstawowej wiedzy historycznej na temat sytuacji polskich Żydów w trakcie II wojny światowej,
- poszerzenie wiedzy na temat znaczenia udzielania wsparcia osobom doświadczającym dyskryminacji.
Podczas zajęć wykorzystano opowiadanie Katarzyny Ryrych "Takich dwóch, jak nas trzech" traktujące o kamienicy, w której mieszka bohaterka opowiadania. Miejsce nie jest specjalnie reprezentacyjne – "sterczy spomiędzy drzew jakąś taka brzydka i ponura", a pradziadek nie pozwala z tym nic zrobić. W tekście Katarzyny Ryrych młodzież mogła odkryć wyjątkową historię przyjaźni trzech chłopców oraz wartość, jaką niesie pamięć.
Z kolei celem zajęć w najstarszej grupie, tj. wśród uczniów z klas VII – VIII było:
- poznanie historii w getcie warszawskim widzianej oczami świadka historii: Marka Edelmana, przedstawionej w reportażu,
- poznanie faktów historycznych związanych z przebiegiem powstania w getcie warszawskim,
- rozwijanie umiejętności interpretowania tekstów kultury.
Warsztaty z tymi uczniami przeprowadzono w oparciu o animację "Zdążyć przed Panem Bogiem" oraz nagranie o Marku Edelmanie i komentarz historyczny.
Zajęcia we wszystkich grupach przebiegały w przyjaznej, otwartej i życzliwej atmosferze, a uczniowie mogli się przekonać, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu.