- W okopach Wielkiej Wojny – I Wojna Światowa
- W hołdzie Żołnierzom Wyklętym
- „Orzeł Biały – nasza duma”
- Historia na wesoło
- Finał konkursu ,,Wiedza o regionie”
- Uroczystość patriotyczna w Deszkowicach
- POSADZENIE DĘBU
- NOCNY MARATON FILMOWY
- Konkurs ,,ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - podsumowanie
- XVI Powiatowy Konkurs Twórczości „Moja Mała Ojczyzna- Śpiewając Niepodległej”
- Wystawa monet i banknotów
- Harcerze pamietają o pomordowanych w czasie II wojny swiatowej mieszkańcach wsi Kitów
- Rekordowy Polonez na 100-lecie Odzyskania Niepodległości
- Konkurs plastyczny „Moja miejscowość wczoraj, dziś, jutro”
- Przewodnik „Dlaczego warto zwiedzać Polskę?
- Biegi Przełajowe w Szkole Podstawowej w Michalowie z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości
- Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Sułów z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę
- „Spotkanie z poezją niepodległościową”
- Konkurs czytelniczy „100 książek na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę”
- Międzyszkolny Konkurs „Polska, to moja Ojczyzna” zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Św. Jana Pawła II w Michalowie
Konkurs ,,ORZEŁ BIAŁY – NASZA DUMA” - podsumowanie
W związku z przypadającą w 2018 r. 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę Kancelaria Senatu, pod patronatem marszałka Stanisława Karczewskiego, zorganizowała ogólnopolski konkurs historyczno- plastyczny „Orzeł Biały – nasza duma”, adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w całym kraju. Tematem prac konkursowych było polskie godło, począwszy od Mieszka I do czasów współczesnych.
Najważniejszym celem konkursu były zainteresowanie uczniów znaczeniem naszych symboli narodowych, a także popularyzacja wiedzy o godle jako jednym z najistotniejszych znaków polskiego państwa. Regulamin konkursu przewidywał, że uczestnicy będą mogli przedstawić w dowolnej technice plastycznej swoją wizję polskiego orła.
Konkurs składał się z 2 etapów: okręgowego, organizowanego przez senatorów w swoich okręgach wyborczych oraz ogólnopolskiego w Senacie. W organizację konkursu włączyło się 49 senatorów, którzy wspólnie z pracownikami swoich biur przeprowadzili okręgowy etap konkursu i wyłonili najlepsze prace spośród nadesłanych przez szkoły. W etapie okręgowym w Zamościu udział wzięło dwoje naszych uczniów z wykonanymi przez siebie pracami, tj. Aleksandra Mach z klasy V i Karol Daniłowicz z klasy VI. Uczniowie ci wraz z panią Dyrektor – Joanną Pomarańską oraz tatą Karola – panem Stanisławem Daniłowiczem uczestniczyli w uroczystym rozstrzygnięciu tego etapu konkursu, podczas którego okazało się, iż praca Karola dostała się do finału konkursu, czyli do etapu ogólnopolskiego.
7 maja 2018 r. prace, które zwyciężyły podczas etapu okręgowego, zostały zaprezentowane w Senacie podczas uroczystego spotkania z ich autorami. W uroczystości tej wzięli udział Karol oraz jego rodzice: pani Agnieszka Daniłowicz oraz pan Stanisław Daniłowicz. Wtedy też nastąpiło ogłoszenie nazwisk laureatów etapu ogólnopolskiego konkursu i wręczenie nagród, a wszyscy uczestnicy zwiedzili parlament i wzięli udział w zajęciach edukacyjnych poświęconych m.in. zasadom heraldyki zorganizowanym na Zamku Królewskim w Warszawie.
Jury, biorąc pod uwagę następujące kryteria regulaminowe – zgodność pracy z tematem, oryginalność i kreatywność, walory artystyczne (kompozycja, kolorystyka, technika wykonania), przyznała po 3 nagrody główne w 2 kategoriach: uczniów klas IV–VII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. W obu kategoriach przyznano też łącznie 5 wyróżnień.
Praca naszego finalisty – Karola nie zajęła czołowego miejsca, ale znalazła się wśród 100 najlepszych spośród kilkunastu tysięcy nadesłanych dzieł. Finaliście ogromnie gratulujemy, życząc dalszych sukcesów!
Uczniów do konkursu przygotowywała pani Dorota Gnieciak.
Dorota Gnieciak