W dniach 6 – 7 października 2021 roku odbyła się XXI Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Szkół im. św. Jana Pawła II na Jasną Górę. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa naszego patrona wypowiedziane w czasie inauguracji pontyfikatu 22 października 1978 r. „Non abbiate paura..." - „Nie lękajcie się”.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Lena Głowacka, Mariola Kowalczyk i Łukasz Kukułowicz wraz z opiekunami: ks. Ireneuszem Fedecem i panem Piotrem Szczurkiem.
W środę 6 października wyruszyliśmy w kierunku Częstochowy. Pierwszym miejscem dłuższego postoju była leżąca niedaleko Tarnowa miejscowość Zabawa. Nawiedziliśmy tutaj Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkównej. W kościele parafialnym w sarkofagu pod mensą ołtarzową spoczywają relikwie Karoliny Kózkównej, szesnastoletniej dziewczyny, która oddała swoje życie, broniąc czystości. Jest to chyba jedyne sanktuarium na świecie, w którym pod ołtarzem spoczywa parafianka. Karolina została beatyfikowana 10 czerwca 1987 roku w Tarnowie przez Jana Pawła II. Jest patronką Ruchu Czystych Serc oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Po modlitwie udaliśmy się do miejscowości Wał – Ruda - miejsca jej zamieszkania oraz męczeńskiej śmierci. Zwiedziliśmy jej rodzinny dom a następnie udaliśmy się śladami jej martyrologii.
Kolejnym punktem, który wzbudził nasz zachwyt, była malowana wieś – Zalipie. Zwiedziliśmy Dom Malarek, oglądając przy okazji malarki przy pracy, zagrodę Felicji Curyłowej oraz wstąpiliśmy do parafialnego kościoła, gdzie również można podziwiać malowidła zalipiańskich malarek.
Po przybyciu do Częstochowy zakwaterowaliśmy się w Domu rekolekcyjnym Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, skąd udaliśmy się mimo niezbyt sprzyjającej pogody na Apel Jasnogórski. Apel prowadził biskup Marek Stolarczyk – biskup radomski – nowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
Następnego dnia (7 października) udaliśmy się na Jasną Górę, gdzie o godzinie 11.00 uczestniczyliśmy w Mszy świętej na Szczycie Jasnogórskim. Mszy świętej przewodniczył wieloletni duszpasterz Rodziny Szkół – biskup Henryk Tomasik. Był także obecny ks. Dariusz Kowalczyk – przewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. W Mszy świętej wzięło udział około 5000 uczniów ze 140 szkół noszących imię Jana Pawła II. Po Mszy świętej i pamiątkowych zdjęciach ruszyliśmy w drogę powrotną.
Ponieważ była piękna słoneczna pogoda po drodze zatrzymaliśmy się w miejscowości Olsztyn. Tam „zdobyliśmy” ruiny leżącego na Szlaku Orlich Gniazd XIII-wiecznego zamku, któremu ostateczny kres położył potop szwedzki w październiku 1655 roku. Po obejrzeniu pozostałości zamku i pięknej panoramy okolicy udaliśmy się do Nagłowic.
Tam zatrzymaliśmy się przy Muzeum „Dworku Mikołaja Reja”. Jest tu wystawa reprodukcji przedstawiających życie i dorobek pisarski Mikołaja Reja. Na drzeworytach umieszczono fragmenty dzieł pisarza i zapisy z jego życiorysu. Dworek otoczony jest parkiem angielskim założonym na przełomie XVII i XVIII w. Z Nagłowic wyruszyliśmy w kierunku Jędrzejowa.
Nie sposób było ominąć znajdujące się tutaj Archiopactwo Cystersów i ufundowany w 1140 r. klasztor cystersów. Jest on obecnie pięknie odnowiony a w jednej z bocznych kaplic znajdują się relikwie błogosławionego Wincentego Kadłubka, który zrezygnował z urzędu biskupa krakowskiego i został cystersem. Jest on także autorem Kroniki Dziejów Polski, która obok Kroniki Galla Anonima stanowi główne źródło wiedzy o historii Polski do końca XII.
Kolejnym punktem w drodze powrotnej był Szydłów, który już przed laty zyskał miano polskiego „Carcassonne”. Można w nim podziwiać doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny oraz mury miejskie otaczające prawie całe miasteczko. Jak podają przewodniki, mury te wykonane z lokalnego wapienia w XIV w. mierzyły 1080 m długości i miały około 1,8 m szerokości. Po wdrapaniu się na fragment murów oraz na Bramę krakowską i obejrzeniu miasteczka, które uchodzi także za śliwkową stolicę Polski, wyruszyliśmy już bezpośrednio do Michalowa i około godziny 22.00 dotarliśmy szczęśliwie pełni wrażeń do naszych domów.