• Wojewódzki Konkurs Fizyczno – Fotograficzny „SPÓJRZ NA FIZYKĘ”

          • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie we współpracy z Instytutem Fizyki UMCS w Lublinie zorganizowała konkurs fizyczno - fotograficzny dla uczniów klas 7 i 8 z województwa lubelskiego.

            Cele konkursu:

            • rozbudzanie i rozwijanie wśród uczniów zainteresowania fizyką;

            • motywowanie uczniów do samodzielnego pogłębiania wiedzy;

            • kształcenie umiejętności poszukiwania, porządkowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł;

            • kształcenie umiejętności planowania, przygotowywania i prezentowania ciekawych zjawisk i doświadczeń fizycznych;

            • zachęcenie do współzawodnictwa;

            I etap konkursu polegał na przygotowaniu zdjęć w jednej z poniższych kategorii:

            – Fotografia zjawiska (zdjęcie pojedyncze).– Obserwacja zjawiska – seria zdjęć.– Doświadczenie – seria zdjęć.

            Na podstawie przesłanej dokumentacji - opisu oraz zdjęcia, komisja konkursowa oceniła oryginalność i własną inwencję uczniów.

            II etap - finał konkursu to wręczenie nagród i dyplomów oraz możliwość opowiedzenia przez laureatów o przygotowanych przez siebie pracach.

            Na konkurs napłynęły 83 zgłoszenia z 23 szkół podstawowych województwa lubelskiego.

             

             Komisja konkursowa w składzie:

            • pan Waldemar Berej - pracownik dydaktyczny Instytutu Fizyki UMCS,

            • pan Maciej Kaczanowski - fotoreporter prasowy,

            • pan Łukasz Kaczanowski - fotoreporter Kuriera Lubelskiego,

            • pani Anna Prokop – nauczyciel fizyki w Szkole Podstawowej nr 3,

            • pani Jolanta Wabik - Wielgus - nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 3,

            • pani Małgorzata Wiertel – pracownik dydaktyczny Instytutu Fizyki UMCS

            postanowiła przyznać 20 równorzędnych nagród uczestnikom konkursu.

             

            Z naszej szkoły w konkursie wzięła udział uczennica klasy VIII - Aleksandra Misiarz.

            Po ogłoszeniu wyników okazało się, że Ola znalazła się wśród laureatów konkursu i została zaproszona na finał, na który udała się wraz z rodzicem.

            Nagrodzone prace, w tym praca Oli, będą zaprezentowane na wystawie w Domu Kultury LSM przy ulicy Konrada Wallenroda 4a w terminie od 12 do 28 kwietnia 2023 roku, a następnie w Szkole Podstawowej nr 3 w Lublinie. Krótki opis najciekawszych zdjęć wraz ze zdjęciami został umieszczony na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Lublinie:

            https://www.sp3.lublin.eu/pl/News,Final_I_edycji_Wojewodzkiego_Konkursu_Fizyczno_Fotograficznego___"Spojrz_na_fizyke",1852.html

            Reportaż z wydarzenia i zdjęcia można także obejrzeć na stronie Kuriera Lubelskiego:

            Link do fotorelacji z wydarzenia zamieszczonej na stonie internetowej Kuriera Lubelskiego

            Gratulujemy Oli sukcesu i życzymy kolejnych!

             

          • Wesołego Alleluja!!!

          • Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych,
            przepełnionych wiarą, nadzieją i miłością.
            Radosnego, wiosennego nastroju,
            serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół
            oraz wesołego "Alleluja"

            życzą

                                                         Dyrektor, Pracownicy, Społeczność Uczniowska   

                                            Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Michalowie

          • Wielkanocne warsztaty przedszkolaków

          • Dnia  4 i 5 kwietnia odbyły się „Wielkanocne warsztaty przedszkolaków.” W tych dniach  zorganizowane zostały warsztaty poświęcone kultywowaniu tradycji wielkanocnych. Dzieci z grup 3,4,5,6 latków pracowały przy wykonywaniu różnych ozdób wielkanocnych. Swoją kreatywnością i pomysłowością udzielały się w tworzeniu pisanek, zajączków oraz figurek gipsowych. Dzieci mogły korzystać z materiałów dostępnych w szkole jak i przyniesionych z domu. Zabawa w projektowanie ozdób wielkanocnych sprawiła wszystkim wiele radości i przyjemności.                                                                                                                                                                    Dziękujemy Igorowi Cielica z grupy 5 latków za produkcję gipsowych figurek wielkanocnych.

          • PAPIESKI MARSZ WDZIĘCZNOŚCI

          • 3. kwietnia 2023 r. o godz. 9.00 uczniowie wraz z opiekunami Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Michalowie wzięli udział w Papieskim Marszu Wdzięczności, który był upamiętnieniem 18. rocznicy śmierci Patrona naszej szkoły oraz Wielkiego Papieża Polaka - Świętego Jana Pawła II.

            Trasa ze względu na złe warunki pogodowe została zmieniona i skrócona.

            Przed marszem na pierwszej godzinie lekcyjnej dla uczniów z klas IV-VIII została zaprezentowana prezentacja multimedialna o św. Janie Pawle II przygotowana przez uczennice z klasy VIII: Aleksandrę Misiarz i Kingę Daniłowicz. Po zakończeniu prezentacji wszyscy odśpiewali „Barkę” -ulubioną pieśń naszego Papieża.

            Natomiast uczniowie z klas I-III wysłuchali fragmentów książki pt. ”Droga do świętości. Opowiastki o Janie Pawle II” oraz pokolorowali rysunek z postacią św. Jana Pawła II.

            Ten dzień był czasem wdzięczności i łączności z Ojcem Świętym Janem Pawłem II oraz refleksji nad  Jego nauczaniem.

            Anna Jaworska

          • „WIELKANOCNY KOSZYCZEK”

          • W dniach 27.03.2023 -05.04.2023 r., drużyna harcerska „Złote Gryfy” oraz Szkolne Koło PCK wraz z opiekunami organizują akcję „Wielkanocny Koszyczek”.

            Zapraszamy wszystkich o przynoszenie w tych dniach produktów żywnościowych, środków czystości, środków higienicznych, które zostaną przekazane do GOPS-u w Sułowie.

            Dary można przynosić do biblioteki szkolnej.

          • „Szkoła szkole”,

          • Program „Szkoła szkole”, zainicjowany przez Caritas Polska, jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. 70% placówek oświatowych w Aleppo ucierpiało w wyniku prowadzonych tam działań wojennych w latach 2012-2016.  

            Projekty wspierające infrastrukturę szkolną to kluczowe działania służące przywróceniu normalności syryjskim dzieciom i młodzieży – pokoleniu, które będzie odbudowywać kraj po latach konfliktu. 

            W ramach programu społeczności szkolne z Polski przekazują jednorazowe lub stałe wsparcie na rzecz placówek edukacyjnych w Syrii, które ucierpiały w trakcie konfliktu zbrojnego. Pierwsza edycja programu odbyła się w roku szkolnym 2019/2020.

            Ubiegłe edycje programu pokazały, jakie wielkie serca mają uczniowie i nauczyciele polskich szkół. Jednocząc siły, w latach 2018-2021 wsparto 9 placówek w Syrii, przekazując im kwotę 152 193 zł! Pozwoliło to m.in.: na wykonanie remontów klas, zakupienie pomocy dydaktycznych oraz sprzętu elektronicznego. Dzięki uczniom i nauczycielom z Polski przywrócono wielu najmłodszym Syryjczykom prawo do normalnego, godnego dzieciństwa.

            W tym roku IV edycja programu została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wyróżnienie to przyznawane jest inicjatywom, które promują pozytywny wizerunek oświaty oraz mają szczególny wpływ na wychowanie dzieci i młodzieży.

            Do bieżącej edycji przystąpiła również nasza szkoła. 13 marca 2023r. koordynatorka programu w szkole – p. Dorota Gnieciak przeprowadziła w klasach IV – VIII lekcje tematyczne, w czasie których poruszono następujące kwestie:

            • analiza czynników warunkujących prawidłowy rozwój naszego świata;

            • przekazanie podstawowych informacji na temat Syrii – położenie, historia, kultura, religia, warunki materialne, sytuacja polityczna;

            • omówienie skutków wojny w tym kraju;

            • porównanie sytuacji dzieci w Syrii i w Polsce;

            • pomysły na rozsądną i efektywną pomoc.

            Wyżej wymienione zajęcia zostały wsparte zbiórką pieniężną w celu zebrania środków dla naszych potrzebujących rówieśników z Syrii. W związku z tym w szkole uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariusza zorganizowali kiermasz własnoręcznie wykonanych wypieków. Łącznie zebrano kwotę 314 zł, którą przekazano na konto Caritas Polska w celu zakupu materiałów edukacyjnych, przeprowadzenia podstawowych remontów i organizacji dodatkowych zajęć dla dzieci.

            Wszystkim zaangażowanym w tę akcję z całego serca dziękujemy!!!

          • Pamiętamy!

          • 23 marca 2023 r. w naszej szkole w ramach projektu Tropem Wilczym – największego biegu pamięci w Polsce, odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Była to już XI edycja tego biegu, który propaguje działalność Żołnierzy Wyklętych, bohaterów antykomunistycznego podziemia niepodległościowego w latach 1945-1963, osób represjonowanych, które ryzykowały własnym życiem lub internowaniem z powodu pomocy udzielanej żołnierzom walczącym z komunizmem w Polsce. Jest to doskonała edukacja historyczna połączona z aktywnością fizyczną i zdrowym stylem życia. Zmagania biegowe podzielone były na kategorie klas IV-VI i VII-VIII oddzielnie dla dziewcząt i chłopców – 4 kategorie. XI edycję biegów otworzyła Pani dyrektor Joanna Pomarańska, popularyzując wśród uczniów ideę biegania. Pani Dorota Gnieciak przedstawiła historię Żołnierzy Wyklętych, łącząc edukację z poczuciem wspólnoty lokalnej przez aktywną i świadomą pamięć historyczną.

            W kategorii dziewcząt klas IV-VI posiadaczami pakietów zostały: Dominika Krzeszowiec i Emilia Krzeszowiec z klasy IV.

            W kategorii chłopców z klas IV-VI zwycięzcami zostali: Alex Bochniak i Bartłomiej Sagan z klasy VI.

            Zwycięzcami w klasach VII-VIII wśród dziewcząt zostały: Oktawia Watrak – klasa VIII i Julia Kilarska – klasa VII.

            Najlepszymi wśród chłopców z klas VII-VIII byli: Mikołaj Kondras z klasy VII i Mikołaj Łoś z klasy VIII.

            Nagrody zostały ufundowane przez Fundację Wolność i Demokracja w postaci pakietu biegacza, który zawierał: pamiątkową koszulkę, pamiątkowy medal, materiały edukacyjne oraz informacyjne, zwycięzcy otrzymali medale i pakiety, które wręczyła Pani Dyrektor Joanna Pomarańska. Łącznie organizator ufundował 8 nagród-pakietów biegacza, po 2 w każdej kategorii. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali okolicznościową naklejkę Tropem Wilczym.

            Dziękujemy wszystkim za udział w biegu i już ze zniecierpliwieniem oczekujemy na kolejną edycję biegu pamięci historycznej. Koordynatorem projektu był p.Piotr Szczurek.

          • Przedszkolaki wędrują śladami wiosny :-)

          • 23 marca maluchy z oddziałów przedszkolnych wybrały się na spacer po najbliższej okolicy w poszukiwaniu  wiosny. Spacerując przedszkolaki wsłuchiwały się w śpiew ptaków, wypatrywały w konarach drzew gniazd, podziwiały w trawie wiosenne kwiaty i rośliny, oglądały z bliska pąki pojawiające się na drzewach i krzewach.

          • PARK TRAMPOLIN „FORT JUMP” W ZAMOŚCIU ZDOBYTY:-)

          • 22 marca 2023 r. uczniowie z klas I-V pod opieką swoich wychowawców wybrali się do Parku Trampolin w Zamościu.

            Celem wycieczki było wyrabianie nawyku aktywnego spędzania czasu, rozwijanie zainteresowania sportem, integracja zespołów klasowych oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.
            Po profesjonalnej rozgrzewce pod okiem instruktora, zapoznaniu się z zasadami BHP oraz przedstawieniu walorów rekreacyjnych trampolin, uczniowie mogli z różną intensywnością bawić się oraz rywalizować między sobą.

            Pobyt w tym niezwykłym miejscu, okazał się wspaniałą lekcją wychowania fizycznego. Skacząc na trampolinach, uczniowie rozwijali ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową oraz kształtowali właściwą postawę ciała. Wspólne skakanie wprawiło wszystkich w znakomity nastrój, wyzwoliło mnóstwo pozytywnej energii.

            Uczniowie wrócili do szkoły zmęczeni ale zadowoleni i z uśmiechami  na twarzach.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • Nadeszła upragniona kalendarzowa wiosna. Tego dnia uczniowie z poszczególnych klas, przepełnieni wiosenną energią, zaprezentowali swoje artystyczne umiejętności w auli szkolnej. Było bardzo wesoło i kolorowo :)

          • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”

          • 20 marca 2023 r. w sali konferencyjnej "Starej Remizy" w Sułowie odbył się gminny etap Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.

            Turniej przeprowadzony został w dwóch kategoriach wiekowych dla klas I-IV i V-VIII. Uczestnicy etapu gminnego rozwiązywali test z zakresu wiedzy pożarniczej.

            Po rozwiązaniu testu uczestnicy turnieju zapoznali się w praktyce z wyposażeniem wozów strażackich, pokaz został zaprezentowany przez druhów z OSP w Sułowie i Źrebcach. Uczniowie zapoznali się ze szczegółami wyposażenia wozu bojowego i możliwościach jego zastosowania.

            W kategorii klas I-IV wzięli udział następujący uczniowie naszej szkoły: Wojciech Bartnik – kl. III, Emilia Kukiełka i Mikołaj Wiącek – kl. IV.

            W kategorii klas V-VIII szkołę reprezentowali: Szymon Studziński, Jakub Bartoszczyk, Mikołaj Łoś – kl. VIII.

            Nagrody wręczali przedstawiciele Urzędu Gminy w Sułowie p.Janusz Stańczyk -zastępca Wójta Gminy Sułów, p. Lidia Pańczyk - Sekretarz Zarządu Gminnego ZOSP w Sułowie oraz p.Tomasz Bartnik - Komendant Gminny OSP.

            Opiekunem uczniów był Piotr Szczurek.

            Gratulujemy zwycięzcom i uczestnikom oraz życzymy dalszych sukcesów.

             

          • Lekcja otwarta w klasie II

          • W dniu 17 marca 2023 roku (tj. piątek) odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców
            uczniów klasy II.
            Tematem przewodnim zajęć z edukacji polonistycznej i przyrodniczej była nadchodząca
            „Wiosna”. Scenariusz lekcji opracowała i przeprowadziła p. Joanna Popielec,
            wychowawczyni klasy.
            Celem zajęć było rozwijanie kompetencji kluczowych, jak też integracja rodziców, którzy
            chętnie i licznie przybyli.
            Dodatkowo rodzice mogli zaobserwować efektywną pracę dzieci przy tablicy interaktywnej.
            Dziewczynki chętnie zabierały głos w dyskusji, aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach z
            tablicą interaktywną, śpiewały i bawiły się na macie. Na zakończenie zajęć dzieci
            przygotowały własnoręcznie wykonane drobne upominki w postaci kwiatków z kolorowego
            papieru dla wszystkich zebranych gości.
            Dziękujemy rodzicom i Pani Dyrektor za aktywny udział w zajęciach.

          • „PERKUSYJNE ABC”

          • 16 lutego 2023 r. w naszej szkole odbył się koncert Duetu Perkusyjnego „Groove Masters” w ramach programu dla szkół podstawowych „Perkusyjne ABC”.

            Na początku panowie: Jan Pawlak i Piotr Papierski przywitali wszystkich uczestników motywem muzycznym „Star Wars”.

            Po wykonaniu utworu przekazali podstawowe informacje na temat instrumentów perkusyjnych, po czym rozpoczęli prezentację poszczególnych instrumentów: kij deszczowy, bębenek burzowy, lastra, frusta, bębenek baskijski.

            Pokaz instrumentów był przeplatany wspólnym muzykowaniem. Wybrani uczniowie grali na poszczególnych instrumentach, natomiast pozostali zaangażowani byli do wyklaskiwania rytmu.

            Kolejnym etapem koncertu była prezentacja perkusji elektronicznej z przykładami muzycznymi i efektami.

            Ponadto zapoznano uczniów z instrumentem elektronicznym -  Mallet Kat MIDI Controller z jego historią, możliwościami brzmieniowymi (ksylofon, marimba, wibrafon).

            Przy rytmach afrykańskich uczniowie poznali akustyczne instrumenty perkusyjne takie jak: cajon, darbuka, cabasa. W tej części również nie zabrakło wspólnej zabawy i muzykowania.

            Uczniowie z uwagą i ogromnym podziwem patrzyli na artystów.

            Dla wszystkich było to wspaniałe muzyczne przeżycie.

          • "Góra Grosza"

          • To już XXIII edycja ogólnopolskiej akcji "Góra Grosza". Grosz, to niewielka suma ale mnóstwo groszy składa się na wielkie kwoty. Za zebrane grosze organizowana jest pomoc psychologiczna, rzeczowa i specjalistyczna opieka dla potrzebujących dzieci i rodzin na terenie całej Polski.

            Od wielu lat jest również organizowana w naszej szkole. Akcja trwała od listopada do stycznia. Uczniowie z Samorządu Uczniowskiego wraz z opiekunem p. Dominiką Kondras przygotowali dla każdej klasy pudełka - skarbonki, do których codziennie uczniowie mogli wrzucać grosiki. W lutym pieniądze zostały posegregowane według nominałów, zwarzone i przeliczone na złotówki. Następnie wysłane do organizatorów akcji, czyli Towarzystwa Nasz Dom.

            Zebraliśmy 19,3 kg groszy, co w przeliczeniu na złotówki dało kwotę 188,04 zł. Dziękujemy!

          • Dzień liczby Pi

          • Światowy Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca i nie jest to przypadkowa data. Pi w przybliżeniu wynosi 3,14, dlatego odwrócimy zapis dnia i miesiąca otrzymamy 03.14.

            W naszej szkole eksperci - uczniowie: Vanessa Antoszek kl. VI, Aleksandra Smyl kl. VI, Julia Kilarska kl. VII, Mikołaj Kondras kl. VII, Natalia Grela kl. VIII, Aleksandra Misiarz kl. VIII przeszkoleni przez p. Dominikę Kondras z samego rana rozdali wszystkim uczniom ulotki informacyjne dotyczące liczby pi. A podczas przerw między lekcjami wykonywali pokaz wyznaczania liczby pi dla wszystkich chętnych uczniów. Mierzyli obwód koła i średnicę, a następnie dzielili przez siebie te wielkości. Jest to proste doświadczenie, które każdy może wykonać w domu. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

          • Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej dziewcząt i chłopców o Puchar Wójta Gminy Sułów

          • W 10 marca 2023 r. w hali Szkoły Podstawowej w Sułowie odbył się turniej halowej piłki nożnej pięcioosobowej drużyn mieszanych szkół podstawowych, który rozegrano w dwóch kategoriach wiekowych: klas IV-VI i VII-VIII.

            W turnieju udział wzięły trzy szkoły podstawowe z terenu Gminy Sułów: SP Tworyczów, SP Sułów i SP Michalów.

            Drużyna z klas IV-VI ZIELONI wystąpiła w składzie: Hubert Mitura, Patryk Stempel, Mikołaj Wiącek, Emilia Krzeszowiec, Dominika Krzeszowiec - kl. IV, Kinga Bednarz, Natalia Kryń – kl. V, Bartłomiej Sagan, Kacper Piróg, Alex Bochniak, Antoni Mach - kl. VI. Drużyna zajęła drugie miejsce.

            Drużyna z klas VII-VIII Biali rywalizowała w składzie: Jakub Kawala, Kacper Wiącek, Gabriela Bubiłek, Julia Kilarska - kl. VII, Jakub Bartoszczyk, Mikołaj Łoś, Mateusz Dusznik, Maja Maciąg, Aleksandra Misiarz, Oktawia Watrak - kl. VIII. Drużyna zajęła trzecie miejsce.

            Turniej rozgrywany był systemem każdy z każdym. Rozegrano łącznie 6 meczów, które sędziowali nauczyciele-opiekunowie drużyn. Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i puchary. Ponadto wyróżniono indywidualnie statuetkami zawodników: król strzelców, najlepszy zawodnik, najlepsza zawodniczka, najlepszy bramkarz.

            W kategorii najlepszy zawodnik turnieju klas IV-VI statuetkę otrzymał Bartłomiej Sagan, zaś Gabriela Bubiłek w turnieju klas VII-VIII otrzymała również statuetkę najlepszej zawodniczki.

            Opiekunem drużyn był Piotr Szczurek.

             

            Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy !

          • Muzeum Dawnych Rzemiosł i Skarbów Ziemi oraz Mórz

          • W dniu 8 marca bieżącego roku szkolnego uczennice klasy II Szkoły Podstawowej im. Św. Jana Pawła II w Michalowie, wraz z wychowawcą udały się pieszo do Klemensowa. Podczas drogi dzieci w kamizelkach odblaskowych przypomniały sobie zasady przechodzenia przez jezdnię na przejściu dla pieszych i poruszania się po chodniku .

            Celem wycieczki było Muzeum Skarbów Ziemi i Morza w Szczebrzeszynie, założone przez właściciela w 2012 roku. Muzeum gromadzi ponad 3 000 eksponatów z całego świata. W zbiorach uczennice mogły podziwiać liliowce, agaty, skamieniałe drewno, trylobity, ametysty, malachity, wszelkiego rodzaju muszle i koralowce.

            Najcenniejsze eksponaty to:

            • Złoto rodzime

            • Liliowce z Sahary Zachodniej o niebagatelnym rodowodzie 420 mln lat (zwierzęta morskie)

            • Ząb Megalodona o wymiarach 10 cm x10 cm (prehistoryczny rekin)

            • Opal z Etiopii (mineraolid zaliczany do krzemianów)

            • Skamieniałe drzewo z wypływającym bursztynem z rzeki San

            • Skamieniałe jajo jeżowca z Roztocza

            • Skamieniałe drzewo z Afryki

            • Fluoryt zielony (kamień szlachetny z gromady halogenków)

            • Hammotite (stalowy kryształ)

            • Agat „Święta rodzina” (półszlachetny minerał).

            Na zakończenie zwiedzania dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia i zakupić pamiątki. Następnie zwiedzająca grupa udała się do restauracji na pizzę i ciepłą herbatę.

            Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili pieszo do szkoły.