• ,,Zapora. Nigdy się nie poddamy!”

          • Dnia 31 marca 2022r. uczniowie klas: VI, VII i VIII naszej szkoły mieli możliwość uczestniczenia w nietypowej lekcji historii, tj. przedstawieniu historycznym pt. ,,Zapora. Nigdy się nie poddamy!” prezentowanym w Lubelskim Centrum Konferencyjnym.

            Scenariusz do spektaklu powstał na podstawie relacji Zaporczyków  spisanych przez dr Ewę Kurek, natomiast pomysłodawcą wydarzenia był Dyrektor Lubelskiego Centrum Konferencyjnego Aleksander Batorski. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał Marcin Wąsowski.

            Spektakl przedstawiał losy majora Hieronima Dekutowskiego pseudonim Zapora - bohatera zapomnianego, niewygodnego, dowódcy - cichociemnego. Spektaklowy Zapora opowiadany był wspomnieniami żołnierzy. Podstawę dramaturgiczną stanowiły zmagania grupy aktorskiej pracującej nad nową premierą, właśnie tą, która była akurat odgrywana przed widzami. Przedstawienie to niejako zapis próby do owego spektaklu „Zapora. Nigdy się nie poddamy!”. Oszczędny w scenografii, wsparty multimediami, dramatyczny, nieraz komediowy - jak życie. Wydarzeniom scenicznym towarzyszyła muzyka - współczesne, gitarowe aranżacje przedwojennych szlagierów i piosenek partyzanckich. Wszystkie role odgrywane były wyłącznie przez pięcioro aktorów: Barbarę Szarwiło, Jana Filipa, Michała Łysiaka, Adama Organistę, Marcina Struga.

            Wyjazd zorganizowany przez panią Dorotę Gnieciak we współpracy z paniami: Bożeną Chwiejczak, Małgorzatą Banach oraz Dominiką Kondras miał na celu przede wszystkim pielęgnowanie polskości, przypomnienie ważnych wydarzeń i rocznic z historii Polski, przywołanie postaci godnych naśladowania, rozbudzanie pamięci o bohaterach poprzednich pokoleń, którzy dzięki swojej niezłomności zdali egzamin w godzinie próby oraz pokazanie tego, co dobre i piękne w historii naszego kraju, z wyszczególnieniem tego, co dotyczy województwa lubelskiego. 

          • Szkolna akcja Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza "Solidarni z Ukrainą"

          • 28 marca 2022r. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Klubu Wolontariusza zorganizowali w szkole akcję „Solidarni z Ukrainą”. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły ubrali się w barwy niebiesko-żółte, przyczepili kotyliony wykonane przez uczniów z SU w kształcie słoneczników, których miodowo żółte główki na tle błękitu nieba kojarzą się z flagą Ukrainy oraz jej kolejnymi herbami: niegdyś złotym lwem na błękitnej tarczy, a teraz złocistym trójzębem na niebieskim tle.

            Spotkanie otworzyły: Pani Dyrektor oraz Pani Elżbieta Matysiak, które przedstawiły cel akcji, tj. wyrażenie solidarności z naszym bliskim sąsiadem – narodem ukraińskim, który przeżywa trudne chwile w związku z atakiem wojsk rosyjskich.

            Następnie dwie uczennice ze Szkolnego Klubu Wolontariusza zaprezentowały samodzielnie wykonaną prezentację multimedialną na temat Ukrainy: jej historii, tradycji, wierzeń oraz wojennej współczesności.

            Uczniowie przygotowali akcję pod kierunkiem opiekunki SU – Pani Elżbiety Matysiak oraz opiekunki SKW – Pani Doroty Gnieciak.

            Celem wydarzenia było rozwijanie empatii wśród uczniów, wrażliwości na potrzeby innych znajdujących się w trudnej sytuacji oraz kształtowanie tożsamości narodowej. Uczniowie uświadomili sobie przede wszystkim, jak ważną wartością jest wolność.

          • MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

          • W piątek, 25 marca 2022 r. w sali konferencyjnej "Starej Remizy" w Sułowie odbył się etap gminny Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Wzięli w nim udział uczestnicy wyłonieni w eliminacjach szkolnych w każdej z naszych trzech Szkół Podstawowych. Do etapu gminnego przystąpiło łącznie 18 uczniów w kategoriach klas I-IV i V-VIII. Po rozwiązaniu testu uczestnicy turnieju mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się w praktyce z wyposażeniem wozu strażackiego. Zorganizowany na potrzeby turnieju pokaz przeprowadzili druhowie strażacy z jednostek OSP w Sułowie oraz Źrebcach. Młodzi pasjonaci wiedzy pożarniczej dowiedzieli się o szczegółach wyposażenia wozu bojowego, także o specjalistycznym sprzęcie (np. nożyce hydrauliczne) i możliwościach jego zastosowania. Na koniec uczestnicy turnieju pod opieką druhów strażaków wyruszyli w krótką trasę wozem ratowniczo-gaśniczym.

            Wyniki Turnieju:

            Kategoria klas I-IV

            I miejsce - Dorota Lachowicz

            II miejsce - Oliwia Górniak

            III miejsce - Wiktoria Górniak

            Kategoria klas V-VIII

            I miejsce - Wiktoria Szymona

            II miejsce - Sebastian Mazur

            III miejsce - Łukasz Kukułowicz

            W etapie gminnym wystąpili również: Gabriel Mazur, Jan Płocharz, Jakub Brodaczewski, Jakub Chmielewski, Julia Dumała, Kamil Wyłupek, Krystian Łapa, Wojciech Dumała, Antonina Gnieciak, Antoni Mach, Szymon Studziński i Maciej Pióro.

            Zwycięzcy poszczególnych kategorii będą reprezentować Gminę Sułów na etapie powiatowym Turnieju w Zamościu. Do etapu gminnego uczniów przygotowali: Pani Anna Jaworska - SP w Michalowie, Pani Maria Godzisz - SP w Tworyczowie, Pani Izabela Wyrostkiewicz - SP w Sułowie.

            Nagrody wręczyli Wójt Gminy Sułów Leon Bulak, Lidia Pańczyk - podinspektor ds. ewidencji ludności w Urzędzie Gminy Sułów, zajmująca się sprawami OSP Gminy Sułów oraz Tomasz Bartnik - Komendant Gminny OSP.

             

          • Powitanie wiosny

          • W dniu 21.03.2022 roku nasza szkoła rozbłysła ciepłym kolorami, a to dzięki strojom uczniów, którzy specjalnie przygotowali się na powitanie wiosny. Aby wydarzenie przejścia zimy w  wiosnę było zauważalne Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. Elżbiety Matysiak postanowił uatrakcyjnić ten dzień. Dlatego na wstępie świętowania poszczególne klasy prezentowały się podczas występów muzycznych, gdzie motywem przewodnim utworów była wyjątkowa pora roku. Popisy naszych solistów spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem.

            Kolejnym etapem tego dnia były zmagania sportowe pod kierunkiem p. Piotra Szczurka oraz konkurs plastyczny o tematyce budzącej się wiosny nadzorowany przez p. B. Chwiejczak. Prace naszych uczniów zostały ocenione, jednak bardzo trudno było wyłonić zwycięzcę z powodu wysokiego poziomu artystycznego, z tego powodu zostały one wyeksponowane na korytarzu szkolnym, by każdy mógł jeszcze raz przeżywać ten wyjątkowy dzień w naszej szkole. Aby jeszcze bardziej osłodzić szkolne wydarzenie uczennica klasy VIII w przebraniu Pani Wiosny rozdała wszystkim słodycze. To był naprawdę wyjątkowe chwile dla wszystkich uczniów.

          • „Sztuka ze śmieci”

          • Dla podsumowania zajęć proekologicznych pt. "Ziemia naszym domem" w bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy I naszej szkoły wykonali prace recyklingowe. Dzieci wykazały się dużą pomysłowością i kreatywnością. Prace zostały umieszczone na szkolnym korytarzu, a wystawę zatytułowano „Sztuka ze śmieci”. Wszyscy uczniowie otrzymali od p. dyrektor Joanny Pomarańskiej pamiątkowe dyplomy.

            W ten sposób uczniowie należący do SKO i biorący czynny udział w „Talentowisku” ukazali potrzebę recyklingu, segregacji śmieci i innych działań służących ochronie środowiska.

             

            Joanna Popielec

          • Zawodowy strzał w 10!

          • Szanowni Państwo,

            Informujemy Państwa, że w ramach akcji „Zawodowy strzał w 10!” planowane jest kolejne działanie służące pomocy w wyborze dalszego etapu kształcenia dla przyszłych absolwentów szkół podstawowych oraz promocji szkół kształcących w zawodach w województwie lubelskim – „Tydzień wyboru drogi kształcenia”.W ramach tej akcji Uczniowie i ich Rodzice będą mieli możliwość skontaktowania się telefonicznego z doradcami zawodowymi, którzy będą w określonych godzinach dyżurowali pod wskazanymi niżej numerami telefonów. Rodzice i Uczniowie będą mieli możliwość porozmawiania z wykwalifikowanymi doradcami zawodowymi o zasadach dokonywania wyboru szkoły, ofercie szkół i zawodów w naszym województwie oraz upewnić się w dokonanych już wyborach. W razie szczegółowych pytań o kształcenie w poszczególnych zawodach czy szkołach doradcy będą kierowali zainteresowanych do konkretnych szkół. W indywidualnych przypadkach doradcy zawodowi będą podawali kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej będącej w rejonie szkoły, do której uczęszcza uczeń. Zarówno w szkołach jak i poradniach pełnić będą dyżury osoby kompetentne, które będą mogły wspierać zainteresowanych i odpowiadać na pytania.

            Proponowana Państwu sieć wsparcia będzie funkcjonowała przez tydzień – od 7 do 11 marca 2022 r., w godzinach od 14.00 do 18.00.

            Numery telefonów, przy których będą dyżurowali doradcy zawodowi:

            781 701 533 

            500 303 388

            509 731 851

            736 231 037

            883 848 356

            533 315 190

            668 356 436

            Rodzice i Uczniowie mogą także dzwonić w tym tygodniu bezpośrednio do szkół kształcących w zawodach, wykorzystując kontakt podany w informatorze o szkołach ponadpodstawowych województwa lubelskiego na rok szkolny 2022/2023 https://www.kuratorium.lublin.pl/informator.php

            W załączeniu list Lubelskiego Kuratora Oświaty do Rodziców i Uczniów.

            list_Lubelskiego_Kuratora_Oswiaty_do_Rodzicow_i_Uczniow.pdf

        • Zbiórka elektrośmieci
          • Zbiórka elektrośmieci

          •                                                Drodzy uczniowie i rodzice !!!

            Nasza szkoła przystąpiła do projektu  “Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
            Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

            W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma   bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!

            Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty

            sprzęt na rzecz wybranej szkoły. 

            ,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!’’

             

            Termin Akcji: 01-09.03.2022r.

            Miejsce Akcji: PARKING PRZY BUDYNKU SZKOŁY OD STRONY OŚRODKA ZDROWIA

             

            Operatorem Akcji jest Green Office Ecologic Spółka z o.o. 

            Siedziba Spółki - Warszawa 00-074, ul. Trębacka 4

            Kontakt telefoniczny: 669-482-511 ;  83 341 75 94 wew. 23;  w godz. 8:00 - 16:00

            e-mail:eko.szkoly@greenoffice.co / www.dzieci-zbieraja-elektrosmieci.pl

             

            ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. 

            NIE ODBIERAMY TONERÓW  I ŚWIETLÓWEK

          • Szanowni Rodzice, Interesanci !!!

          • Informuję, że Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2234) podpisał Zarządzenie nr 48 z dnia 28 lutego 2022 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (stopień BRAVO) – na terenie województwa lubelskiego – obowiązujące od dnia 28 lutego 2022 roku od godz. 23.59, do dnia 15 marca 2022 roku do godz. 23.59.


            Zgodnie z  Załącznikiem nr 1 do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. (Dz.U.2016.1101) w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP

             w ramach II stopnia alarmowego BRAVO wprowadza się zakaz wstępu  do szkoły osobom postronnym.

            Prosimy o kontakt telefoniczny, mailowy lub za pomocą domofonu przy drzwiach wejściowych.
             

            Zadanie to ma charakter prewencyjny i jest związane z aktualną dynamiczną sytuacją geopolityczną w Ukrainie oraz wzmożonym ruchem na granicy wschodniej.

             

            Bezpieczeństwo nas wszystkich uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od wskazanych właściwych zachowań nas wszystkich.

                                                                                                                                                                                                                                               Dyrektor szkoły

          • Spotkanie on-line z psychologami

          • Szanowni Rodzice,  w odpowiedzi na sygnalizowane potrzeby, Lubelski Kurator Oświaty, w czwartek 3 marca 2022 r. o godz. 16.30 organizuje w formule on-line spotkanie z psychologami, adresowane do rodziców dzieci i młodzieży, w temacie "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o sytuacji w Ukrainie?". Przewidziano wystąpienia:

            1. "Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie?" -  z p. Anna Radziwiłko - psycholog, konsultant ds. wychowania, opieki i pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz profilaktyki w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli - przedstawi praktyczne wskazówki, kiedy i jak rozmawiać z dziećmi w różnym wieku oraz z młodzieżą na ten temat, co należy mówić, czego unikać;
            2. "Jak przygotować dziecko na zmiany w domu/w szkole/ w klasie (w kontekście aktualnej sytuacji)?"  - p. dr Wiesław Poleszak - psycholog, psychoterapeuta, pracownik naukowy Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, ekspert Ministerstwa Edukacji i Nauki i Ośrodka Rozwoju Edukacji - specjalizuje się w problematyce wspierania dzieci i młodzieży w rozwoju, wychowania oraz w psychoprofilaktyce zachowań problemowych – przybliży sposób funkcjonowania dzieci i młodzieży, reagowanie na zmiany, przedstawi wskazówki, jak pomóc odnaleźć się dziecku/ młodemu człowiekowi w nowej rzeczywistości.

            Link do wideokonferencji:

            https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3ameeting_ZmY2MTkyNjktZGYzZC00ZjhhLWEzYTktMjIyNDJkMGZiYzQ0%40thread.v2/0?context=%7b%22Tid%22%3a%22e006472f-3211-4ea2-a7c6-ebaa0cb3af78%22%2c%22Oid%22%3a%22d180fcff-1206-43fe-b5b5-8134a79f6b96%22%2c%22IsBroadcastMeeting%22%3atrue%7d&btype=a&role=a

             

             

                                                                                                                                           Zapraszam serdecznie

                                                                                                                                                Dyrektor szkoły

          • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • 1 marca 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na dowódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Skazani zostali przez komunistyczne władze po pokazowym procesie, poprzedzonym brutalnym śledztwem. W rocznicę ich śmierci obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

            „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” – głosi treść preambuły do ustawy. Jak podkreślił w uzasadnieniu do projektu jego wnioskodawca, śp. prezydent Lech Kaczyński, święto 1 marca miało stać się hołdem dla Żołnierzy Wyklętych za „świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Za krew przelaną w obronie Ojczyzny”. Lech Kaczyński podkreślił, że bohaterowie podziemia antykomunistycznego nie tylko odegrali istotną rolę w odsuwaniu w czasie kolejnych etapów utrwalania systemu zniewolenia, ale też pozostali wzorem postawy obywatelskiej dla wielu środowisk opozycji demokratycznej.

            Żołnierzami Wyklętymi nazwano uczestników powojennej konspiracji przeciwko narzuconym przez Sowietów władzom Polski Ludowej. Wielu z nich było bohaterami walk z niemieckim okupantem podczas II wojny światowej. Łączyła ich niezgoda na podporządkowanie Polski i Polaków reżimowi pochodzącemu z obcego nadania, odwaga, by stanąć do walki oraz tragiczne losy: pozbawienie wolności, nierzadko tortury i śmierć z rąk przedstawicieli aparatu władzy. Wszyscy zostali też skazani na zapomnienie, niejednokrotnie pochowani w masowych grobach, pod osłoną nocy, wymazani z kart historii bądź opluwani przez komunistyczną propagandę. Szacuje się, że w szczytowym okresie walki, w 1945 r., w podziemiu niepodległościowym działało bezpośrednio nawet 200 tysięcy osób.