• „POMOCNA DŁOŃ”

• 01.02.2020 r. w Szkole Podstawowej im. św. Jana Pawła II w Michalowie odbyło się szkolenie dotyczące udzielania pierwszej pomocy dla drużyny harcerskiej „Złote Gryfy”.

Szkolenie to przeprowadził ratownik medyczny Samodzielnej Publicznej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego – p. Marek Maciąg.

Na początku spotkania, drużynowa przeczytała gawędę pt. „Pamiętaj o tym, co ważne”, która dotyczyła niesienia pomocy drugiemu człowiekowi.

Następnie p. Marek udzielił instruktażu jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej) oraz jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Każdy z uczestników mógł poćwiczyć RKO na fantomie.

Ratownik medyczny przekazał również informacje na temat krwotoków, złamań, zadławień oraz jak postępować w takich przypadkach.

Na koniec spotkania harcerze wyrazili wdzięczność p. Markowi za przeprowadzenie szkolenia, wręczając mu podziękowanie w formie pisemnej wraz ze skromnym upominkiem.

Natomiast drużynowa, wszystkim harcerzom rozdała zdobytą sprawność „Pomocna dłoń”.